Swiss premium oral careSwiss premium oral care

Wybierz swój kraj Polska Polska
Darmowa dostawa od 190 PLN
Czas dostawy 2-3 dni
Bezpieczne płatności dzięki 3D Secure

Najlepszy czas na rozpoczęcie szczotkowania zębów przez dziecko

Dziecko będzie miało zęby mleczne przez około 7-12 lat, po czym zostaną one zastąpione przez zęby stałe. W tym czasie ważne jest, aby odpowiednio zadbać o zęby mleczne i upewnić się, że są one naturalnie zastępowane przez odpowiednie zęby stałe.

min read
Mar 2022
https://curaprox.pl/blog/post/Najlepszy-czas-na-rozpoczecle-szczotkowania-zebow-przez-dziecko
min read
Mar 2022
https://curaprox.pl/blog/post/Najlepszy-czas-na-rozpoczecle-szczotkowania-zebow-przez-dziecko

Czego dowiesz się z tego artykułu?

WHAT YOU WILL LEARN IN THIS ARTICLE
  • W jakim wieku zaleca się rozpoczęcie szczotkowania zębów?
  • W jaki sposób stan zębów mlecznych może wpływać na stan zębów stałych?
  • Jak należy dbać o zdrowie jamy ustnej dziecka w różnym wieku?

Zęby mleczne

DLACZEGO ICH ZDROWIE JEST TAK WAŻNE

Dziecko będzie miało zęby mleczne przez około 7-12 lat, po czym zostaną one zastąpione przez zęby stałe. W tym czasie ważne jest, aby odpowiednio zadbać o zęby mleczne i upewnić się, że są one naturalnie zastępowane przez odpowiednie zęby stałe. Jeżeli dziecko utraci ząb mleczny w wyniku próchnicy lub urazu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jego stałe zęby zostaną przesunięte. Próchnica może również rozprzestrzenić się na przyszłe zęby dorosłe. W przyszłości będzie to wymagało leczenia ortodontycznego.U niemowląt

Delikatne czyszczenie zębów dziecka należy rozpocząć już w momencie, gdy zaczynają się one pojawiać. Do przecierania ząbków i dziąseł używaj miękkiej, wilgotnej ściereczki lub szczoteczki Curaprox Baby przeznaczonej specjalnie do tego zadania.

Od 2,5 do 3 roku życia

jest to wiek, w którym dziecko powinno podejmować pierwsze próby samodzielnego mycia zębów. To właśnie wtedy rodzic powinien pokazać dziecku prawidłową technikę szczotkowania i upewnić się, że dziecko wyrobiło sobie prawidłowe nawyki. Najważniejsze w tym czasie jest to, aby być dla dziecka wsparciem. Nie zapominaj o "drugim czyszczeniu", czyli o własnoręcznym wyczyszczeniu zębów dziecka po tym, jak samo spróbowało je umyć. Z czasem dziecko nauczy się skuteczniej szczotkować zęby samodzielnie, ale na tym etapie ważne jest, aby utrzymywać zęby malucha w czystości z Twoją pomocą.

Od 7 do 9 roku życia

w tym wieku dziecko może być już na tyle świadome, aby samodzielnie wykonywać swoje obowiązki i szczotkować zęby. Często jednak nadal będzie potrzebowało Twojej pomocy. Mycie zębów pod nadzorem osoby dorosłej jest pożądane i ważne aż do okresu dojrzewania. Można to osiągnąć poprzez regularne sprawdzanie sposobu mycia i ciągłe zachęcanie do tej czynności. Ważne jest również, abyś dawał przykład. Dziecko powinno widzieć, że cała rodzina myje zęby dwa razy dziennie - każdego dnia, bez wyjątku.

Od 9 do 12 roku życia

w tym wieku dziecko wie już, jak prawidłowo szczotkować zęby, ale często jest rozkojarzone i pozbawione motywacji. Zaleca się jak najczęstsze sprawdzanie jakości szczotkowania. Bardzo pomocne jest także regularne rozmawianie z dziećmi i wyjaśnianie im, co może się stać, jeśli zaniedbają swoje obowiązki związane z pielęgnacją jamy ustnej. W tym wieku dzieci są w stanie lepiej zrozumieć znaczenie właściwej pielęgnacji zębów. Można więc omówić z nimi ten temat i zmotywować je do codziennej troski o zdrowie.

Małe buzie i dłonie

Jak wybrać właściwą szczoteczkę

Wybierając odpowiednią szczoteczkę dla dziecka, należy pamiętać, że powinna być ona łatwa w użyciu i jednocześnie funkcjonalna. Specjalne szczoteczki dla dzieci zostały zaprojektowane z myślą o szczególnych potrzebach anatomicznych mniejszych ust i dłoni. Takie szczoteczki są bezpieczniejsze w użyciu dzięki zastosowaniu w nich mniejszych główek, a dzięki miękkim i gęstym włóknom są delikatne dla dziąseł i szkliwa. Mniejsza szczoteczka jest również wygodniejsza do trzymania i poruszania nią w jamie ustnej.

Wybierz właściwy

Pasta do zębów, w której można się zakochać

Odpowiednia pasta do zębów Curaprox kids powinna być łagodna i jednocześnie skuteczna. Co więcej, powinna dawać dużo radości. Pasty Curaprox charakteryzują się różnym poziomem fluoru, aby zaspokoić potrzeby różnych grup wiekowych, są dostępne w różnych smakach oraz zawierają starannie dobrane składniki, które zapewniają zdrowy rozwój zębów mlecznych i pierwszych zębów stałych.

Zalecana ilość fluoru w paście do zębów dla dzieci:1
pierwsze ząbki, do 2 lat:
500 ppm2
od 2 do 6 lat:
1,000(+) ppm3
6+ lat:
1,450 ppm

Tylko dobre produkty

Co kryje się w środku?

Wszystkie pasty do zębów Curaprox zawierają wyłącznie dobre składniki - nie zawierają SLS, triklosanu ani mikroplastiku. Pasta do zębów Curaprox kids jest pełna dobroczynnych składników, które zapewniają zębom Twoich dzieci doskonałe właściwości czyszczące, wzmacniające szkliwo i wspomagające naturalną funkcję ochronną śliny:Enzymy

... pomagają ślinie dziecka chronić szkliwo.Ksylitol

... ma łagodne działanie antybakteryjne i wprowadza do pasty nutę naturalnej słodyczy.Naturalne aromaty

... owocowa truskawka, soczysty arbuz lub łagodna mięta - pozwól swojemu dziecku wybrać ulubiony smak.Fluor jest kluczowym elementem remineralizacji szkliwa i wzmacniania zębów. Jedynym przypadkiem, gdy potrzebna jest pasta bez fluoru, jest sytuacja, w której lekarz zaleci taką pastę w oparciu o indywidualny stan zdrowia dziecka.

Podsumowanie:

Bardzo ważne jest, aby praktycznie od urodzenia chronić zęby mleczne i upewnić się, że zostaną one naturalnie zastąpione odpowiednimi zębami stałymi w wieku od 7 do 13 roku życia. Dzieci potrzebują Twojej pomocy przy szczotkowaniu zębów - wskazane jest nadzorowanie czyszczenia aż do okresu dojrzewania. Bardzo pomocna jest również regularna rozmowa z dziećmi i wyjaśnianie im, co dokładnie może się stać, jeśli zaniedbają rutynowe zabiegi pielęgnacyjne jamy ustnej. Warto również upewnić się, że dzieci używają właściwych narzędzi i technik.

https://curaprox.pl/blog/post/Najlepszy-czas-na-rozpoczecle-szczotkowania-zebow-przez-dziecko