Swiss premium oral careSwiss premium oral care

Wybierz swój kraj Polska Polska
Darmowa dostawa od 190 PLN
Czas dostawy 2-3 dni
Bezpieczne płatności dzięki 3D Secure

Jak zachęcić dzieci do mycia zębów

Chcesz nauczyć swoje dziecko, jak prawidłowo dbać o zęby. Jednak czasami może to być prawdziwa przeprawa, zwłaszcza gdy wydaje się, że dziecko wcale nie ma ochoty współpracować. Nie poddawaj się! Być może zajmie to trochę więcej czasu, ale w końcu się uda, a efekt końcowy jest zarówno bardzo ważny, jak i satysfakcjonujący. Przyjrzyjmy się różnym sposobom, które pomogą Twojemu dziecku polubić szczotkowanie zębów.

min read
Mar 2022
https://curaprox.pl/blog/post/Jak-zachecic-dzieci-do-mycia-zebow
min read
Mar 2022
https://curaprox.pl/blog/post/Jak-zachecic-dzieci-do-mycia-zebow

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Jak zmotywować dziecko do szczotkowania zębów (różne sposoby)
  • Najważniejsze fakty o zębach dla dzieci
  • Kiedy warto być stanowczym

Co mogę zrobić?

Moje dziecko nie chce myć zębów.

Chcesz nauczyć swoje dziecko, jak prawidłowo dbać o zęby. Jednak czasami może to być prawdziwa przeprawa, zwłaszcza gdy wydaje się, że dziecko wcale nie ma ochoty współpracować. Nie poddawaj się! Być może zajmie to trochę więcej czasu, ale w końcu się uda, a efekt końcowy jest zarówno bardzo ważny, jak i satysfakcjonujący. Przyjrzyjmy się różnym sposobom, które pomogą Twojemu dziecku polubić szczotkowanie zębów:

Przyjemna i regularna rutyna

Dziecko powinno myć zęby dwa razy dziennie: rano i przed snem. Ten rytuał powinien być przyjemny i miły - tak, aby dziecko nie chciało go pomijać. Postaraj się stworzyć w łazience odpowiednią atmosferę, puszczając dziecku jego ulubioną muzykę lub organizując mini-gry. 

Jako rodzic musisz bezwzględnie dawać przykład, demonstrując zdyscyplinowane szczotkowanie zębów dwa razy dziennie. Niezależnie od tego, jak bardzo jesteś zajęty lub zmęczony, Twoje dziecko musi widzieć, że Ty również nigdy nie opuszczasz mycia zębów.

Samodzielne szczotkowanie

Stwierdzono, że dzieci osiągają lepsze wyniki, gdy mogą samodzielnie decydować o tym, co robią. Na przykład, gdy dziecko samo wybiera sobie szczoteczkę do zębów, jest bardziej prawdopodobne, że będzie jej regularnie używać niż wtedy, gdy szczoteczka zostanie wybrana przez rodzica. To samo dotyczy pasty do zębów. Dając dziecku wybór, dajesz mu silną zachętę do wyrobienia sobie zdrowego nawyku dbania o zęby. Dlatego następnym razem, gdy będziesz wybierać produkty stomatologiczne w sklepie lub w Internecie, zapytaj dziecko o kolor szczoteczki lub smak pasty do zębów. 

Dawanie dobrego przykładu

Jeśli rodzic wytrwale trzyma się codziennego rytuału szczotkowania zębów, dzieci z większym prawdopodobieństwem pójdą w jego ślady. Dla większości z nas, dorosłych, wszelkie opory przed szczotkowaniem są wynikiem doświadczeń z dzieciństwa: kiedy to rodzice zmuszali nas do mycia zębów nieprzyjemnymi pastami i nigdy nie przestrzegali własnych zasad. Nie przekazuj tej tradycji dalej. Zamiast tego, podczas szczotkowania stwórz atmosferę miłości, troski i opieki. Może to znacznie poprawić stan zdrowia zębów Twojego dziecka w jego dorosłym życiu.

Już prawie gotowe

O czym powinienem wiedzieć?

Podczas wspólnego mycia zębów warto włączyć dziecku jego ulubioną muzykę i pozwolić mu się dobrze bawić. W ten sposób dziecko wyniesie miłe wspomnienia, które zachęcą je do regularnego szczotkowania. Nie zachęcaj do mycia zębów za pomocą smakołyków ani innych nagród materialnych. Rób to wyłącznie przy pomocy większej miłości i uwagi. Bądź obecny przy dziecku podczas szczotkowania. Cierpliwie odpowiadaj na wszelkie pytania dotyczące szczotkowania i zdrowia zębów.

Bądź stanowczy, gdy dziecko odmawia szczotkowania zębów. Musi ono zrozumieć, że takie zachowanie jest nie do przyjęcia w Waszej rodzinie. Mycie zębów nie jest kwestią wyboru - to podstawowa opieka zdrowotna, bezpieczeństwo i higiena.

Dzieci mogą mieć problemy z logicznym powiązaniem swoich działań z długofalowymi konsekwencjami. Jako rodzic musisz uczyć, jak ważne jest codzienne szczotkowanie zębów.

Podsumowanie:

Dla większości dorosłych niechęć do szczotkowania zębów jest wynikiem doświadczeń z dzieciństwa. Niezwykle ważne jest kształtowanie pozytywnych doświadczeń ze szczotkowania już w młodym wieku - tak, aby dzieci zachowały swoje nawyki w późniejszym życiu. Zaniedbywanie zębów mlecznych może w przyszłości doprowadzić do poważnych uszkodzeń zębów stałych.

https://curaprox.pl/blog/post/Jak-zachecic-dzieci-do-mycia-zebow